RGB İkaz Lambası nedir?

RGB yani Red Green Blue ingilizce kırmızı yeşil ve mavi renklerinin baş harflerinden oluşturulan bir LED (Light Emitting Diode) çeşididir. Bir RGB LEDin iç yapısında kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 farklı LED bulunmaktadır. Bu üç LEDin kendi anot bacakları ve hepsinin kullandığı ortak katot bacağı bulunmaktadır. Ortak anot şekilde üretilen versiyonları da mevcuttur. Bu kırmızı, yeşil ve mavi LED’lerin karıştırılması ve çeşitli kombinasyonlarıyla  oluşan sınırsız renk seçeneği bulunmaktadır. Mesan RGB LEDli ikaz lambalarından alınabilecek renk sayısı 7 dir ve kullanım açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.

Neden Mesan RGB LEDli ikaz lambası kullanmalıyım?

RGB ikaz lambası kullandığınız zaman ikaz lambanızın rengini, lensini(cam) değiştirmeden rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Örneğin elinizde iki adet RGB LED’li ikaz lambası var. İkisini de yeşil renkte çalıştırıyorsunuz. Fakat acilen kırmızı bir ikaz lambasına ihtiyacınız oldu elinizde bulunan RGB LED’li ikaz lambasını yeşilden kırmızıya çevirebilir ve gereken tehlike sinyalini hemen gönderebilirsiniz. Bu şekilde birbirlerinin yerlerine geçebilen ikaz lambalarını bulundurmak işletme maliyetlerinizi düşürür. Sırf rengi yüzünden yeni bir ikaz lambası almak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca Mesan RGB LEDli ikaz lambalarında bulunan 70-140dB 43 farklı sesten istediğinizi seçip ikaz lambası ile görsel işitsel sinyal gönderebilir, ses yüksekliğini manuel olarak ayarlayabilir veya kullanmak istemiyorsanız sesi kapatabilirsiniz.