İkaz Lambalarında Koruma Sınıfı ve Önemi

Bu yazımızda sizlere ikaz lambası sektörünün öncüsü Mesan Elektrik’in üretmiş olduğu ikaz lambalarının koruma sınıflarından, koruma sınıfının ne demek olduğu ve ikaz lambasında koruma sınıfının öneminden bahsedeceğiz.

Peki nedir koruma sınıfı, IP (ingress protection), satın alacağınız elektrikli cihazlarda çok önemli bir bilgi kodudur. Bu koruma sınıfı katı cisimlere karşı olan dayanıklılığı ve sıvı maddelere karşı olan dayanıklılığı ifade etmektedir.  Buna örnek vermek gerekirse IP65 olan bir ikaz lambasında ilk rakam olan 6 katı cisimlere olan dayanıklılığı 5 rakamı ise lambanın sıvıya ne kadar dayanıklı olduğunu gösterir. Genel olarak IP65 bir ikaz lambası tozlara karşı tamamen korumalıdır her yönden gelebilecek suya karşı da dayanıklı olup su geçirmezdir. Fakat suyun altında çalışması kesinlikle beklenmemelidir. Mesan Elektrik ürün testlerini itinayla yapmakta olup ışıklı siren, uçak ikaz lambaları vb. tüm ürünlerinin koruma sınıflarına uygun olduğunu garanti etmektedir.

Koruma sınıfı tablosu,

1.Basamak

ikaz-lambası-koruma-sinifi

2.Basamak

ikaz-lambası-koruma-sinifi-2

Satın alacağınız sesli ışıklı sinyalizasyon ürünlerinin IP koruma sınıfını satın almadan önce mutlaka öğrenin ve kullanacağınız ortama uygun olup olmadığını araştırın bu konu hakkında tecrübeli satış temsilcilerimizden yardım almaktan çekinmeyiniz. Bazı durumlarda ortama uygun seçilmeyen ışıklı sirenler, flaşörler garanti kapsam dışı kalabilmektedir fakat bu durumu engellemek sizin elinizde olup alacağınız ürünün koruma sınıfını yani IP derecesini öğrenmek için bize danışabilirsiniz.