İkaz Lambası Nedir? Ne İşe Yarar?

Endüstriyel alanlarda aslında en çok görülen ve mutlaka bulunması gereken ürünlere ikaz lambası diyebiliriz. İkaz lambaları fabrikalar,vinçler,havalimanları,limanlar,iş makinaları, elektrik panoları gibi geniş kullanım alanine sahiptir. İş güvenliği yasalarının yenilenmesi ile birlikte ikaz lamba kullanımı hızlı ve bilinçli bir şekilde artmıştır.

Bu lambalar; makinayı kullanan operatörün , çalışma alanı ve kendi güvenliğini sağlaması maksadı ile üretilen gerektiğinde kullanıcıya ışıklı ikaz gönderen görsel uyarı ekipmanıdır. Bu lambalar farklı ışık renkleri ile sinyal vererek operatörün görsel olarak dikkatini çekmek amaçlı çalışmaktadır. İkaz lambaları kesinlikle aydınlatma amacı ile üretilmemektedir. Bu lambaların, sesli ve ışıklı olarak çalışanları ve yalnızca ışık olarak çalışanları bulunmaktadır. Işığın yanma şekilleri; sabit,yanıp sönen, flaşör, çakar, döner olarak üretilmektedir. Ses özelliği olan ürünler, örneğin ışık yanıp sönerken ses ünitesi de birlikte çalışmaktadır veya ışık yanıp sönerken ses sabit şekilde uyarı vermektedir.

Mesan Elektrik bir çok sinyalizasyon ekipmanlarını titizlikle üretmektedir. Bu ürünler işitsel, görsel ve görsel işitsel kombinasyon olarak ayrılmaktadır. Bu ürünlerden bazıları; tepe lambaları, ışıklı kolonlar, borulu kornalar, ışıklı sirenler, flaşörler, motorlu sirenler, endüstriyel ikaz lambaları, uçak ikaz lambası, mania lambası, ex proof ürünler, solar ikaz lambası, trafik lambası, marin seyir lambası.